Studio Fees
There are two different payment schedules you may choose: paying BY THE MONTH or PAY AS YOU COME. PAY AS YOU COME costs more so try to bundle your lessons each month into one payment.
Fees are the same online or in studio.
PAY AS YOU COME LESSONS*:
- You do have the option of “Pay as You Come” for FLEX lessons.
- You may pay by cash, check, credit card, PayPal or Venmo.
- Cash payment is preferred.
- If a check is insufficiently funded, there is a $25.00 charge; future payment in CASH OR CREDIT CARD ONLY will be instituted.
- Thirty minute lessons are only offered to students age 9-14. (Please see Voice Lessons Cost Table below)
MONTHLY LESSONS*:
- The full amount is due at the time of your first scheduled lesson. (Please see Voice Lessons Cost Table below)
- ALL IN PERSON STUDENTS PAY A $20 PER TERM FEE AT THE BEGINNING OF EACH TERM (term = approximately three-four months). This covers copier ink, paper, CD’s, CD sleeves, iTunes purchased; music purchased online (and it keeps the cost of lessons from increasing).
- VOICE LESSONS COST WILL NOT BE GOING UP IN 2023 since studio expenses will be covered through fee payments.
PLEASE NOTE:
- You may pay by cash, check, credit card, PayPal or Venmo, however Cash payment is preferred.
- If a check is insufficiently funded, there is a $25.00 charge; future payment in CASH/CREDIT CARD ONLY will be instituted.
- All lessons must be completed by the end of each month.
- Thirty minute lessons are only offered to students age 9-14.
- Complete payment must be made by the FIRST scheduled lesson in order to qualify for the reduced cost. A late fee of $25 will be charged if payment is NOT received at the first lesson. (Please see Voice Lessons Cost Table below)
* Above terms also apply to online students.
Voice Lessons Cost Table
Cost is the same online or in studio.
Student Age | Number of Lessons | Length of Lesson | Cost |
---|---|---|---|
9-14 Years | Pay As You Come | 30 Minutes | $40 |
14-Adult | Pay As You Come | 45 Minutes | $55 |
9-14 Years | 4 (Monthly) | 30 Minutes | $120 |
14-Adult | 4 (Monthly) | 45 Minutes | $180 |
9-Adult (only offered to students competing) | 4 (Monthly) |
60 Minutes | $260 |
9-Adult: One hour complimentary trial lesson | One time only | 60 Minutes | $45 |